Απαγόρευση διέλευσης, παραμονής & κυκλοφορίας σε περιοχές Natura, δασικά οικοσυστήματα, πάρκα & άλση από 00:00 της 11.06.2024 έως 24:00 της 13.06.2024.

Τρί, 11/06/2024 - 14:15

1. Σύμφωνα με το έκτακτο Δελτίο ΕΠΙΔΕΙΝΩΣΗΣ ΚΑΙΡΟΥ (Ε.Δ.Ε.Κ.) με ΠΟΛΥ ΥΨΗΛΟ ΚΙΝΔΥΝΟ ΠΥΡΚΑΓΙΑΣ : Κατηγορίας 4.
2. Σύμφωνα με τα από 10 & 11/6/2024 δελτία τύπου της Περιφέρειας Στερεάς Ελλάδας.

ΠΕΡΙΑΣΤΙΚΑ ΔΑΣΗ ΔΗΜΟΥ ΚΑΜΕΝΩΝ ΒΟΥΡΛΩΝ για ΑΠΑΓΟΡΕΥΣΗ ΚΥΚΛΟΦΟΡΙΑΣ
(Σύμφωνα με την με αρ 97596/8-5-24 (ΑΔΑ : 6Η4Σ7ΛΗ-ΒΦ0) απόφαση Αντιπεριφερειάρχη ΠΕ Φθιώτιδας)
1. Περιαστικό – Προστατευτικό δάσος στις θέσεις «ΤΡΙΑΝΤΑΦΥΛΛΙΕΣ – ΓΙΑΝΝΑΚΗ - ΒΙΓΛΕΣ» Δ.Κ. Καμένων Βούρλων & οικισμού Καρυάς.
2. Περιαστικό – Προστατευτικό δάσος στις θέσεις «ΣΤΕΝΑ ΓΚΡΕΜΝΑ – ΑΗΛΙΑΣ - ΔΙΠΟΤΑΜΟΣ» Δ.Κ. Αγίου Κωνσταντίνου.
3. Περιαστικό – Προστατευτικό δάσος στις θέσεις «ΣΠΑΡΤΙΑΣ – ΚΑΡΔΑΚΙΑ – ΑΕΡΑΣ ΒΟΥΒΑΛΙ» Δ.Κ. Αγίου Κωνσταντίνου.
4. Περιαστικό – Προστατευτικό δάσος στις θέσεις «ΓΙΑΝΝΙΤΣΟ» Δ.Κ. Αγίου Κωνσταντίνου.

ΣΗΜΕΙΩΣΗ :
Η απαγόρευση κυκλοφορίας δεν περιλαμβάνει πρόσωπα που κατοικούν ή εργάζονται στις περιοχές αυτές, αποκλειστικά για την μετακίνησή τους από και προς την κατοικία ή την εργασία τους, καθώς και πρόσωπα που μετακινούνται εντός του οδικού δικτύου με την επιφύλαξη της δυνατότητας επιβολής του μέτρου της απαγόρευσης κυκλοφορίας και σε τμήματα του δικτύου αυτού από τα κατά περίπτωση αρμόδια όργανα.
Εξαιρούνται της απαγόρευση κυκλοφορίας τα οχήματα και το προσωπικό των κρατικών υπηρεσιών, των Ο.Τ.Α., των Στρατιωτικών Υπηρεσιών, που εποπτεύουν την απαγόρευση κυκλοφορίας καθώς και τα μέλη εθελοντικών οργανώσεων που εκτελούν χρέη επιτήρησης δασικών οικοσυστημάτων κατά την αντιπυρική περίοδο (μετά από αποδεδειγμένη συνεννόηση με Πυροσβεστική ή Δήμο ή Δασικές Υπηρεσίες ή Μονάδα Διαχείρισης Εθνικών Πάρκων Παρνασσού, Οίτης & Προστατευόμενων περιοχών ανατολικής Στερεάς Ελλάδας).
Σε κάθε παράβαση επιβάλλεται διοικητικό πρόστιμο (σύμφωνα με το ΦΕΚ 3235/Β’/23-6-2023).