Μήνυμα του Δημάρχου Καμένων Βούρλων, Γιάννη Συκιώτη, για την Εθνική Επέτειο της 28ης Οκτωβρίου

Παρ, 27/10/2023 - 00:00 έως 23:45

Η 28η Οκτωβρίου είναι ημέρα τιμής και μνήμης για τους Έλληνες απανταχού της γης.

Το Έθνος μας διέπρεψε όντας ενωμένο και νίκησε τον φασισμό, γράφοντας ιστορία που μνημονεύθηκε σε όλη την Ευρώπη.

Οι Έλληνες πάλεψαν τον κατακτητή με ομοψυχία και ανδρεία, λέγοντας ένα τεράστιο ΟΧΙ στην καταπίεση του ναζισμού.

Βροντοφώναξαν ΝΑΙ στην ελευθερία και την εθνική υπερηφάνεια.

Ο ηρωισμός των προγόνων μας θα αποτελεί για πάντα ορόσημο όσα χρόνια και αν περάσουν.

Για κάθε γενιά θα είναι πρόκληση να παραμένει πιστή στις ίδιες αξίες και τα ιδανικά που γαλούχησαν τους ήρωες του Έθνους.

Είναι χρέος μας να μην ξεχνούμε και να τιμούμε τις θυσίες των πρόγονων μας.

Κανένας μας δεν ξεχνά, κανείς τους δεν ξεχνιέται!

Η ηρωική αυτή πράξη μάς δίνει δύναμη και αυτοπεποίθηση και καθιστά σαφές στο διηνεκές πως μονάχα μονιασμένοι μπορούμε να προχωρήσουμε μπροστά, ατενίζοντας με αισιοδοξία το μέλλον.