ΑΝΑΚΥΚΛΩΣΗ ΔΗΜΟΥ ΚΑΜΕΝΩΝ ΒΟΥΡΛΩΝ

Σάβ, 15/02/2020 - 12:15

ΚΑΜΕΝΑ ΒΟΥΡΛΑ

Αγαπητοί συμπολίτες, την  Πέμπτη 20 Φεβρουαρίου, Ξ Ε Κ Ι Ν Α Μ Ε
Ξεκινάμε την ανακύκλωση, Ξεκινάμε να αναλάβουμε δράση για το περιβάλλον, Ξεκινάμε να αγαπήσουμε πάλι τον τόπο μας.

Ξεκινάμε λοιπόν στον Δήμο μας ένα νέο και συστηματικό πρόγραμμα ανακύκλωσης συσκευασιών, σε μια προσπάθεια σημαντικού εκσυγχρονισμού της αποκομιδής των απορριμμάτων, με διαλογή στην πηγή.

Διαχωρίζοντας τα ανακυκλώσιμα υλικά από τα υπόλοιπα :
    Βελτιώνουμε την ποιότητα της αποκομιδής και συνεισφέρουμε στην καθαριότητα των πόλεων και των χωριών μας.
    Προσφέρουμε σε σημαντικό βαθμό στην καλύτερη ποιότητα του περιβάλλοντος. Ανακυκλώνοντας υλικά, όπως το χαρτί, το πλαστικό, το γυαλί, το αλουμίνιο, ξαναχρησιμοποιείται η πρώτη ύλη απ΄την οποία είναι κατασκευασμένα κι έτσι δαπανώνται λιγότεροι φυσικοί πόροι και ενέργεια.
    Δημιουργούμε φιλικές στο περιβάλλον πρακτικές που μας χαρίζουν καθαρότερο περιβάλλον, ομορφότερο κόσμο, καλύτερη ζωή για εμάς και τα παιδιά μας.
Γι’ αυτό, αγαπητοί συμπολίτες, σας καλούμε όλους και όλες να συμμετέχετε ενεργά και δυναμικά στο πρόγραμμα ανακύκλωσης του Δήμου Καμένων Βούρλων. Να μπείτε στη διαδικασία να ξεχωρίζετε τα ανακυκλώσιμα από τα υπόλοιπα απορρίμματα. Να κάνετε τον ΜΠΛΕ ΚΑΔΟ μέρος της καθημερινότητάς σας. Μιας καθημερινότητας που ΟΛΟΙ ΕΜΕΙΣ θέλουμε και μπορούμε να συμβάλλουμε για να γίνει καλύτερη.
Σας καλούμε να δείξουμε έμπρακτα ότι αγαπάμε και φροντίζουμε τον τόπο μας. Να δείξουμε πως όλοι οι συνδημότες, οι πολίτες, οι επαγγελματίες, οι νέοι, τα νοικοκυριά, μπορούν να κάνουν τον Δήμο μας πρότυπο στην ανακύκλωση και στην καθαριότητα.

Μέχρι τη Δευτέρα 17 Φεβρουαρίου
    Οι Υπηρεσίες του Δήμους μας τοποθετούν και επανατοποθετούν ΜΠΛΕ ΚΑΔΟΥΣ.
    Μετά όλοι μαζί, ξεχωρίζουμε και ρίχνουμε τα ανακυκλώσιμα τα υλικά μας.

Ο ΔΗΜΑΡΧΟΣ

ΣΥΚΙΩΤΗΣ ΙΩΑΝΝΗΣ