Ενημέρωση και οδηγίες για έκτακτο δελτίο ΕΠΙΚΙΝΔΥΝΩΝ ΚΑΙΡΙΚΩΝ ΦΑΙΝΟΜΕΝΩΝ με το όνομα ΜΠΑΛΛΟΣ (BALLOS) από την Πέμπτη 14/10/2021

Πέμ, 14/10/2021 - 14:15

ΕΛΛΗΝΙΚΗ ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑ

ΠΕΡΙΦΕΡΕΙΑ ΣΤΕΡΕΑΣ ΕΛΛΑΔΑΣ                                                       Καμένα Βούρλα : 14/10/2021

ΝΟΜΑΡΧΙΑ ΦΘΙΩΤΙΔΑΣ                                                                     Αρ. πρωτ. : 9454

ΔΗΜΟΣ ΚΑΜΕΝΩΝ ΒΟΥΡΛΩΝ

Ενημέρωση και οδηγίες

για έκτακτο δελτίο ΕΠΙΚΙΝΔΥΝΩΝ ΚΑΙΡΙΚΩΝ ΦΑΙΝΟΜΕΝΩΝ

με το όνομα ΜΠΑΛΛΟΣ (BALLOS) από την Πέμπτη 14/10/2021

ΓΕΝΙΚΕΣ ΟΔΗΓΙΕΣ

-       Όσοι βρίσκονται σε περιοχές που έχουν πλημμυρήσει στο παρελθόν ή βρίσκονται κοντά σε ποταμούς, χείμαρρους ή ακτές, αποφύγετε να μείνετε σε υπόγειους, ημιυπόγειους και ισόγειους χώρους.

-       Αποφύγετε κάθε περιττή μετακίνηση κατά τη διάρκεια των έντονων καιρικών φαινομένων και ασφαλίστε τις πόρτες και τα παράθυρά σας ερμητικά, (έχοντας πάντα υπόψη σε περίπτωση δημιουργίας χειμάρρων να μετακινηθείτε στα ψηλότερα σημεία του σπιτιού).

-       Μην διασχίζετε για κανένα λόγο χείμαρρους, ρέματα ή δρόμους που έχουν πλημμυρίσει, πεζοί ή με όχημα για κανένα λόγο.

-       Προμηθευτείτε είδη πρώτης ανάγκης όπως κουτί πρώτων βοηθειών, πυροσβεστήρα, φακό και μπαταρίες, φορητό ραδιόφωνο κλπ. Μεριμνήστε ειδικά για τα παιδιά και τους ηλικιωμένους.

-       Κτηνοτρόφοι, αγρότες, επαγγελματίες της υπαίθρου κλπ  προγραμματίστε έγκαιρα τις εργασίες σας, ώστε να αποφύγετε μετακινήσεις σε δύσβατα και απομακρυσμένα  σημεία. Αποφύγετε επίσης την μετακίνησή σας κατά την διάρκεια των φαινομένων και ενημερώστε τους οικείους σας για το πρόγραμμά σας.

Σε περίπτωση ανάγκης καλέστε εναλλακτικά :

Αστυνομία 100,

Πυροσβεστικό Σώμα 199,

ΕΚΑΒ 166, και

Ευρωπαϊκό Αριθμό Έκτακτης Ανάγκης 112.

ΑΥΤΟΤΕΛΕΣ ΤΜΗΜΑ ΠΟΛΙΤΙΚΗΣ ΠΡΟΣΤΑΣΙΑΣ

&

ΑΝΤΙΔΗΜΑΡΧΟΣ ΠΟΛΙΤΙΚΗΣ ΠΡΟΣΤΑΣΙΑΣ (ΝΙΚΟΣ ΠΑΠΑΓΡΗΓΟΡΙΟΥ)