Υποβολή αιτήσεων για εγγραφές και επανεγγραφές στους Παιδικούς Σταθμούς για την περίοδο Σεπτέμβριος 2024 έως Ιούλιο 2025

Δευ, 20/05/2024 - 13:30

Ξεκινούν οι αιτήσεις για εγγραφές και επανεγγραφές παιδιών στους Παιδικούς Σταθμούς του Δήμου για την περίοδο Σεπτέμβριος 2024 έως Ιούλιο 2025. Η προθεσμία υποβολής των αιτήσεων ξεκινά από σήμερα 20 Μαίου έως τις 15 Ιουνίου 2024 και καθόλη τη διάρκεια του σχολικού έτους εφόσον υπάρχουν κενές θέσεις.

Απαρραίτητα δικαιολογητικά εγγραφών και επανεγγραφών:

1. Αίτηση (το έντυπο διατίθεται στους Παιδικούς Σταθμούς).
  2. Πιστοποιητικό οικογενειακής κατάστασης και όπου αυτό δεν είναι εφικτό ληξιαρχική πράξη γέννησης του παιδιού ή ληξιαρχική πράξη συμφώνου συμβίωσης.
  3. Βεβαίωση εργασίας για τους γονείς που εργάζονται.
  4. Βεβαίωση ανεργίας από τη Δ.Υ.Π.Α. ή κάρτα ανεγίας σε ισχύ του γονέα  ή των γονέων που είναι άνεργοι.
  5. Βεβαίωση υγείας του παιδιού, συμπληρωμένη και υπογεγραμμένη από παιδίατρο, καθώς και αντίγραφο του βιβλιαρίου υγείας του, με τα εμβόλια που προβλέπονται κάθε φορά  ανάλογα την ηλικία το παιδιού. Αποτέλεσμα φυματιοαντίδρασης Mantoux.
  6. Αντίγραφο της δήλωσης φορολογίας εισοδήματος  και αντίγραφο εκκαθαριστικού σημειώματος των γονέων.

Η μηνιαία οικονομική εισφορά (τροφεία) στις οικογένειες των φιλοξενούμενων παιδιών καθορίζεται ως εξής:

• Οικογενειακό εισόδημα από 0 έως 8000,00 ευρώ στα 30 ευρώ
  • Οικογενειακό εισόδημα από 8000,01 έως 16000,00 ευρώ στα 40 ευρώ
  • Οικογενειακό εισόδημα από 16000,01 και άνω στα 50 ευρώ

Οι παραπάνω οικονομικές εισφορές (τροφεία) θα είναι μειωμένες κατά 50%:

• Για το δεύτερο παιδί και τα υπόλοιπα φιλοξενούμενα παιδιά της οικογένειας
  • Για τα παιδιά των πολύτεκνων οικογενειών